SOHA Conference

March 31-April 3, 2011 in Little Tokyo, Los Angeles, CA

Schedule

Schedule for Thursday, March 31, 2011

Elsewhere Diskovery Center
Early EveningSOHA Board Meeting 9:00 – 5:15 pm 

Digital Audio Production

Susan Kitchens

Workshop Schedule: Friday, April 1, 2011

  Church Church Church Diskovery Center
9:00 am – Noon

Documenting Memories: An Introduction to Oral History Techniques

Virginia Espino

Self-Publishing a Hardbound Book (With Color Photos)

Randy Sakamoto

From Transcript to Script to Performance

Jean Maria Arrigo, ammi kohn

Digital Video Production

Richard Kinney

Noon – 1:20 pm Lunch
1:30 – 3:15 pm

Using Project Management for Successful Projects

Marie Chung

The Essentials of a Well-Recorded Interview

Bob Wayne

3:30 – 5:15 pm

Project Management for Community Oral History Projects

Nancy MacKay

Alternative to Transcription: The Summary Method

Dr. Kaye Briegel

5:30 – 6:15 pm Reception
6:15 – 8:00 pm Film Screening: Who Killed Vincent Chin? by filmmaker Renee Tajima-Peña
Also: two short films about Japanese Americans and WWII, Hogoz and The MIS: Bridge To A New Japan

Conference Schedule for Saturday, April 2, 2011

  JACCC JACCC JACCC
9:00 – 10:30 am

Land, Water and Environmental Activism in the Southwest

Moderator: Dr. Kaye Breigal

Paper Title: Into and Beyond the Museum: Using Multiple Media to Reach Multiple Audiences

Presenter:Peter Friederici

Paper Title: Environmental Activism in Los Angeles

Presenter: Jane Collings

Paper Title: There are Many Sides to a Story: Reconciling Disparate Remembrances of Complex Water Rights Negotiations in Arizona

Presenter: Dan Killoren

New Terrains in Oral History

Moderator: Miguel Juarez

Paper Title: Oral History as Alternative Narratives: Japanese Mexican Expulsion from the U.S./Mexico Borderlands

Presenter: Dr. Selfa Chew

Paper Title: Oral History as Art: From Mouth to Page, from Page to Stage

Presenter: Ricardo Santhiago

Paper Title: “Armed with Our Language, We Went to War/ Nihizaad béé nidahsiibaa’:

The Navajo Code Talkers”

Presenter:Laura Tohe

Women’s Untold Stories: Food Production, Curriculum Building and the Apalacian Diaspora

Moderator: Julie Bartolotto

Paper Title: “Culture, Cooking and Community: Eleni Kyrazis and the Houston Greek Festival”

Presenter:Kristi Roberts

Paper Title: “Powerful Women: Bringing the voices of Oklahoma women legislators to the classroom using oral ‘herstories’”

Presenter: Latasha Wilson

Paper Title: “Texturing the Urban Migration Experience: Appalachian Women Migrants in Chicago, 1955-1980”

Presenter: Roger Guy, Ph.D.

  break
10:45 am – 12:15 pm Reconceptualizing the Past: The Poetics and Politics of Latina Oral History   Moderator: Dr. Selfa Chew

Paper Title: Capturing the Lives of Arizona’s Depression-Era Latinas through Oral History

Presenter: Chris Marin

Paper Title: Protestantism and Community Empowerment in Post World War II Los Angeles

Presenter: Virginia Espino

Paper Title: Josefina Fierro and the Sleepy Lagoon Crusade, 1942-1945

Presenter: Carlos Larralde

Keeping the Flow, Nature and the Built Environment

Moderator: Phillip Holmes

 

Paper Title: Find It, Sort It, Compare It, Use It! Managing Multiple Interviews in an Oral History Project

Presenter: Mary Gordon

Paper Title: Voices from the Wilderness: Incorporating Oral History into National Park Service Planning

Presenter: Alison Marie Steiner

Paper Title: Biting Your Tongue When Teaching Oral History: The Route 66 Summer Field Studies Program and Student Learning Outcomes

Presenter: John R. Mitrano, Ph.D.

Oral Histories and Archives

Moderator: Stephanie George

Paper Title: “What would you say, for the archives?” Mennonites and the Memory of Cesar Chavez

Presenter: Janis Thiessen

Paper Title: When Oral History and Archives Collide: The interplay between oral and documentary sources

Presenter:Ashley Sherry

Paper Title: Conversations with the Elderly

Presenter: Barbara Tabach

12:30 – 1:45 pm Awards Luncheon / Silent Auction
2:00 – 3:30 pm

Celebrating School: Local and Global Stories

Moderator: Anna Tivet

Paper Title: A Celebration of Snow Mountain Technical School, Golok Tibet

Presenters: John Crigler and Jean Maria Arrigo

Paper Title: Southern California Story:  Seeking the Better Life in Sierra Madre

Presenters: Michele Zack, Jay Whitcraft, Louise Neiby, Amy Putnam

Screening Oral Histories I

Moderator: Denise Sandoval

Paper Title: Rough Cut: Challenges of Doing Oral History for Educational Television

Presenter: Miguel Juarez

Paper Title: From Oral History to a Documentary Film: the Making of Cassandro, El Exotico

Presenter: Michael Ramos-Araizaga

Paper Title: Howard Citizen: The Man and His Music

Presenter: Sharon Donnan

 
  break
3:45 – 5:15 pm

The Bracero Oral History Project at CSU Channel Islands

Moderator: José Alamillo,

Presenters: Romelia Richman, Maria Salas, Jose Antonio Romero

Visualizing Oral History: Theory and Practice in a Secondary School Setting

Moderator: Dr. Kenneth M. Edison

Presenters: Dr. Edison, Mr. Rico and Ms. Swartz

African American IdentityModerator: Claytee WhitePaper Title: Ancestry, Citizenship and Race on Indigenous Borderlands: Narratives of John Taylor and the “Black Ute ClanPaper Title: The Thornton Family: Self Identity and Place in Society

Presenter: Alva Stevenson

Paper Title: The History of the Cosmos Club

Presenter: Linden Beckford, Jr.

  Various Locations In Los Angeles
6:00 – ? Affinity Group Dinners

Conference Schedule for Sunday, April 3, 2011

  Miyako Hotel Conference Room
8:00-9:00 am Business Meeting and Continental Breakfast
9:15 – 10:45 am Performance by SOHA Oral History and Performance Group
11:00 am — 12:30 pm Closing PlenaryKeynote Speaker: Professor Horacio Roque-Ramirez, UCSB Chicano Studies Discussants: Dionne Espinoza
%d bloggers like this: